Tamni hleb sa semenkama bundeve, suncokreta i lana u preseku

Hleb sa semenkama i integralni hleb – mešavine i koncentrati za pekare

Hleb sa semenkama, raženi, ovseni, heljdin i integralni hleb pekare najčešće prave od koncentrata – mešavine semenki, brašna i dodataka koja se meša sa pšeničnim brašnom u procentu od 20 do 50%. Tako se dobija hleb ujednačenog ukusa, strukture i izgleda, bez vaganja desetak različitih sirovina. U Dolcefreddo ponudi su koncentrati proizvođača Data-bak i Pfahnl, kao i ekstrudati celog zrna za integralne hlebove.

Šta je koncentrat za hleb sa semenkama?

Koncentrat je gotova mešavina semenki, posebnih brašna i dodataka za aromu i strukturu. Dozira se „na masu brašna“: doziranje od 35% znači da na 10 kg pšeničnog brašna ide 3,5 kg koncentrata. Pekar dodaje vodu, kvasac i so prema recepturi, a koncentrat obezbeđuje karakter hleba.

Koji koncentrat izabrati za koji hleb?

Hleb sa semenkama

  • Raženi miks sa semenkama – pšenično-raženi hleb i peciva sa semenkama suncokreta i lana; 35%.
  • DB buča (bundeva) – tamni hleb sa semenkama bundeve, suncokreta, lana i ovsenim pahuljicama; 30–40%.
  • DB chia 50 – specijalni hleb sa chia semenkama i začinima; 50%.
  • DB bakin miks – tamni mešani hleb sa lanom i sojinom prekrupom; 30%.
  • Jager mix (Pfahnl) – hleb i peciva prepoznatljivog ukusa, obogaćeni semenkama; 30%.

Ovseni, heljdin i kukuruzni hleb

  • Zobeni miks – sve vrste mešanog ovsenog hleba i peciva; 40%.
  • Heljdin koncentrat 45% – heljdin hleb i peciva; 45%.
  • Suncorn – kukuruzni koncentrat sa semenkama suncokreta, kiselim testom i surutkom; 40%.
  • DB krompir – specijalni hleb i peciva sa krompirom; 40%.
  • Ahren mix (Pfahnl) – rustični hlebovi, peciva i lisnati proizvodi; 20–30%.

Šta je integralni hleb i kako se pravi?

Integralni hleb se pravi od celog zrna žitarica, sa svim njegovim delovima. U pekarskoj proizvodnji za to se koriste ekstrudati celog zrna – termički obrađeno celo zrno koje se dodaje testu i daje mu punu aromu i strukturu:

Za dekoraciju vrha hleba i peciva koristi se Rižin posip, posip krupičaste strukture i bele boje.

Doziranje koncentrata – pregled

KoncentratVrsta hlebaDoziranje na masu brašna
Raženi miks sa semenkamapšenično-raženi sa semenkama35%
DB buča (bundeva)tamni hleb sa semenkama30–40%
DB chia 50hleb sa chia semenkama50%
DB bakin mikstamni mešani hleb30%
Zobeni miksovseni hleb40%
Heljdin koncentrat 45%heljdin hleb45%
Suncornkukuruzni hleb40%
Jager mixhleb sa semenkama30%
Ahren mixrustični hleb i peciva20–30%
Ekstrudati (spelta, heljda, raž)integralni mešani hleb30%

Saveti za hleb sa semenkama

  • Doziranje računajte na brašno – procenat se uvek odnosi na masu brašna, ne na ukupnu masu testa.
  • Semenke i na kori – pre pečenja hleb navlažite i uvaljajte u semenke ili posip, pa i spolja pokazuje šta je unutra.
  • Dužu svežinu daju suvo kiselo testo i poboljšivači iz kategorije Poboljšivači.

Najčešća pitanja

Koliko koncentrata ide na 10 kg brašna?

Zavisi od koncentrata: na 10 kg brašna ide 3 kg Jager mixa (30%), 3,5 kg Raženog miksa sa semenkama (35%), 4,5 kg Heljdinog koncentrata (45%) ili 5 kg DB chia 50 (50%).

Koja je razlika između integralnog hleba i hleba sa semenkama?

Integralni hleb se pravi od celog zrna žitarica, dok je hleb sa semenkama obogaćen semenkama suncokreta, lana, bundeve ili chie. Mogu se i kombinovati – na primer integralna spelta sa semenkama.

Da li je heljdin hleb bez glutena?

Heljda sama po sebi ne sadrži gluten, ali heljdin hleb napravljen od koncentrata i pšeničnog brašna sadrži gluten.

Koji koncentrat je za tamni hleb?

Za tamni hleb najčešće se koriste DB buča (sa semenkama bundeve) i DB bakin miks (sa lanom i sojinom prekrupom).

Sve koncentrate pogledajte u kategorijama Smeše za hleb i peciva i Ekstrudati, a kompletnu ponudu na stranici Sirovine za pekarstvo.

Vaš Dolcefreddo

Pozovite nas Poruka